8 i 9 maja 2019 roku uczestniczyliśmy w konferencji podsumowującej projekt „Ochrona i renaturyzacja mokradeł obszaru Natura 2000 Puszcza Kampinoska” czyli „Kampinoskie Bagna”.
Celem projektu jest zapewnienie właściwego stanu siedlisk mokradłowych obszaru Natura 2000 „Puszcza Kampinoska”. Projekt niewątpliwie ciekawy, a można go określić jako wypracowanie pewnego kompromisu, gdyż opracowana koncepcja zakładała równoległą poprawę uwilgotnienia siedlisk morałowych Puszczy Kampinoskiej, z jednoczesnym zmniejszeniem ryzyka podtopień m.in. gospodarstw i domostw.
Konferencja składała się z dwóch części. Pierwszy dzień poświęcony był projektowi „Kampinoskie bagna”. Opowiedziano nam o mokradłach Puszczy Kampinoskiej, założeniach projektu, przyrodniczych i hydrologicznych efektach realizacji projektu, a także o jego działaniach komunikacyjnych i skutkach społecznych. Zastrzyk wiedzy praktycznej stanowiła wycieczka terenowa. W czasie jej trwania zobaczyliśmy rozwiązania techniczne, których celem jest spowolnienie odpływu wód do głównych kanałów.
Drugi dzień konferencji poświęcony był ochronie mokradeł w Polsce. Omawiano strategie, plany, możliwości, ale również kwestie praktyczne. Podczas tego dnia również my opowiadaliśmy o projekcie LIFENaturaSlowinskaPL.
Dziękujemy za zaproszenie na konferencję i polecamy zajrzenie na stronę internetową projektu „Kampinoskie bagna”, aby zaczerpnąć nieco więcej wiedzy.
-
Projekt Kampinoskie bagna (fot. K. Bociąg). Projekt Kampinoskie bagna (fot. K. Bociąg).
-
Jaz z przepławką (fot. P. Sopek) Jaz z przepławką (fot. P. Sopek)
-
Przepust z klapą zwrotną (fot. P.Sopek) Przepust z klapą zwrotną (fot. P.Sopek)
-
Poczas prezentacji (fot. P. Sopek) Poczas prezentacji (fot. P. Sopek)
https://lifenaturaslowinska.pl/index.php/pl/aktualnosci/157-konferencja-podsumowujaca-projekt-ochrona-i-renaturyzacja-mokradel-obszaru-natura-2000-puszcza-kampinoska#sigProId83e6666d4a