Co roku grupa studentów Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pod przewodnictwem Pana dr Ryszarda Piotrowicza, odwiedza Słowiński Park Narodowy podczas zajęć terenowych. Jednym z tematów poruszanych podczas wyprawy są rzeki włosienicznikowe, z tego powodu i w tym roku nie mogło zabraknąć zajęć w dolinie rzeki Łupawy.

W dniu 19 czerwca 2019 r. zajęcia terenowe rozpoczęły się od wizyty na drewnianym moście w Smołdzinie. Chociaż nie jest to jeszcze obszar Słowińskiego Parku Narodowego, to właśnie z tej przeprawy pieszej nad Łupawą, najlepiej można zobaczyć włosieniczniki. Właśnie dlatego, co roku w tym miejscu zaczyna się opowieść o charakterze rzek włosienicznikowych, o którym pod kątem botanicznym opowiada koordynator zajęć, natomiast my przybliżamy zagadnienia hydrotechniczne.

Plan zajęć jest zawsze napięty, zatem w tym roku wizytę studentów zakończyliśmy już w okolicach Elektrowni Wodnej w Smołdzinie, gdzie została zaplanowana budowa przepławki dla ryb. Tu, w pełnym słońcu, opowiadaliśmy o parametrach zaplanowanej budowli oraz nieco o organizmach wodnych, dla których budowana jest przepławka.

W tym roku każdy ze studentów otrzymał również informator „Wybrane zagadnienia ochrony gatunków oraz siedlisk ryb i minogów w Słowińskim Parku Narodowym” wydany w ramach projektu LIFENaturaSlowinskaPL.

Dziękujemy za wizytę i zapraszamy za rok.