Widok na komorę monitoringu ryb (L. Schiefelbein)W nawiązaniu do wcześniejszych informacji na temat przepławki, chcielibyśmy przekazać dotychczasowe wyniki, które zdołaliśmy pozyskać dzięki pracy stacji biometrycznego monitoringu ryb. W ramach przypomnienia dla analizy zjawiska migracji ryb i gatunkowej identyfikacji, na stanowisku górnym, w pierwszej komorze, została zamontowana Stacja Biometrycznego Monitoringu Ryb. Monitoring ruchu organizmów wodnych w przepławce oparty jest o system hydroakustyczny HSMR. Wykorzystuje on dwie metody detekcji, hydroakustyczną opartą na przetwornikach hydroakustycznych oraz metodę optyczną bazującą na kamerach optycznych.


Obecnie posiadamy opracowane dane z monitoringu wizyjnego za okres od czerwca 2020 roku do listopada 2023 roiku. Przez ten okres system wygenerował około 560 000 detekcji obiektów przemieszczających się w górę lub w dół rzeki, z czego ponad 19 000 to detekcje ryb. Po odrzuceniu detekcji z rybami „zawracającymi” i powtarzającymi, łączna liczba ryb przemieszczających się wyniosła 9664 sztuki. Monitoring zarejestrował 15 gatunków ryb oraz jeden gatunek minoga.

Jednocześnie przepławką migrują nie tylko ryby łososiowate, stwierdzono liczne przypadki przechodzenia przez przepławkę wydry, bobrów czy kormoranów.
Budowa przepławki pozwoliła na umożliwienie migracji ryb łososiowatych do miejsc ich naturalnego tarła w górę rzeki Łupawy po udrożnieniu piętrzenia w Smołdzinie. Jest to udrożnienie dopiero pierwszej przeszkody na rzece Łupawie, jednak przynosi zamierzony efekt w postaci naturalnego tarła  troci wędrownej i łososia. Z uzyskanych danych wynika, że z każdym kolejnym rokiem pojawiają się nowe gatunki ryb. Stąd prawdopodobne jest pojawienie się kolejnych gatunków oraz wzrost ilości obserwowanych ryb.

Poniżej przedstawiamy najnowszą kompilacje detekcji: