We are pleased to inform you that the nationwide art and photography competition "Migratory wetland birds of Pobrzeże Słowińskie", implemented as part of the project no. LIFE13 NAT/PL/000018 entitled “Conservation of selected habitats and species in Ostoja Słowińska PLH220023 and Pobrzeże Słowińskie PLB220003 Stage I", has been resolved. Below we present the results of the competition:
Age range 3-6 years / form of subject presentation: ARTWORK
I. Place: Magdalena Kulińska, The Youth Community Centre in Płock, ul. Tumska 9a, 09-400 Płock
II. Place: Natalia Mirańska, Municipal Kindergarten no. 3 in Ustka, ul. Polna 12, 76-270 Ustka
III. Miejsce: Ignacy Sawczuk, Private Kindergarten in Ustka, Na Wydmie 10, 76-270 Ustka
Distinctions:
-Weronika Katulska, Private Kindergarten Kubuś Puchatek in Pobłocie, Pobłocie 41/1-2, 76-220 Główczyce
-Jan Król, Municipal Kindergarten no. 3 in Ustka, ul. Polna 12, 76-270 Ustka
Age range 7-14 years / form of subject presentation: POSTER:
I. Place: Iga Trzebska, Primary School no. 53 ul. Orkana 95/109, 42-200 Częstochowa
II. Place: Kinga Dudko, Zabłudów
III. Place: Jan Trzonek, Gałków Duży
Distinctions:
-Krystian Ejankowski, Jana Kochanowski Primary School in Stowięcino, Stowięcino 37, 76-220 Główczyce
-Maria Grzywacz, Primary School no. 53 ul. Orkana 95/109, 42-200 Częstochowa
-Szymon Jaśkiewicz, Polskich Olimpijczyków Primary School in Kwaków, ul. Słupska 5, 76-251 Kobylnica
-Weronika Kaszycka, Ignacy Krasicki Primary School in Dubiecko, ul. Przemyska 6, 37-750 Dubiecko
-Cyprian Maciąg, Wrocław
-Lena Sulima, Primary School no. 1 in Ustka, Darłowska 18, 76-270 Ustka
-Krystian Ejankowski, Jan Kochanowski Primary School in Stowięcino, Stowięcino 37, 76-220 Główczyce
-Maria Grzywacz, Primary School no. 53 ul. Orkana 95/109, 42-200 Częstochowa
-Szymon Jaśkiewicz, Polskich Olimpijczyków Primary School in Kwaków, ul. Słupska 5, 76-251 Kobylnica
-Weronika Kaszycka, Ignacy Krasicki Primary School in Dubiecko, ul. Przemyska 6, 37-750 Dubiecko
-Cyprian Maciąg, Wrocław
-Lena Sulima, Primary School no. 1 in Ustka, Darłowska 18, 76-270 Ustka
Age range: above 14 years / form of subject presentation: PHOTOGRAPhY:
I. Place: Andrzej Dubiel, Żagań
II. Place: Jan Feliks Tomczyk, Wrocław
III. Place: Natalia Komorowska, Oświęcim
Distinction: Michał Szumski, Ustka
We would like to congratulate the winners and thank the other people very much for so many submitted competition entries.
Below we present the awarded works:
Age range 3-6 years
REDSHANKS; I place: Magdalena Kulińska, Płock
SMEW; II place: Natalia Mirańska, Ustka
SMEW; III. place: Ignacy Sawczuk, Ustka
OYSTERCATCHER; Distinction: Weronika Katulska, Pobłocie
WETLAND BIRDS OF POBRZEŻE SŁOWIŃSKIE; Distinction: Jan Król, Ustka
Age range: 7-14 years
CRANES; I place: Iga Trzebska, Częstochowa
WHOOPER SWANS; II place: Kinga Dudko, Zabłudów
EURASIAN BITTERN IN REEDS; III place: Jan Trzonek, Gałków Duży
GREAT CRESTED GREBE; Distinction: Krystian Ejankowski, Główczyce
SHOVELER; Distinction: Maria Grzywacz, Częstochowa
LAPWING; Distinction: Szymon Jaśkiewicz, Kobylnica
SPOTTED CRAKE; Distinction: Weronika Kaszycka, Dubiecko
GARGANEY; Distinction: Cyprian Maciąg, Wrocław
CORMORANT Distinction: Lena Sulima, Ustka
Age range: above 14 years
CRANES; I place: Andrzej Dubiel, Żagań
CRANES; II. Place: Jan Feliks Tomczyk, Wrocław
DUNLIN; III. Place: Natalia Komorowska, Oświęcim
CORNCRAKE; Distinction: Michał Szumski, Ustka